середа, 6 листопада 2019 р.

Сторожинецька центральна районна бібліотека проводить голосування за кращу книгу премії "Еспресо. Вибір читачів"


Сторожинецька центральна районна бібліотека проводить голосування за кращу книгу премії "Еспресо. Вибір читачів"

Книжкова премія "Еспресо. Вибір читачів" заснована телеканалом Еспресо. Її презентація відбулася 18 травня 2017 року в рамках Книжкового Арсеналу в Києві. Премія покликана відзначити найкращі літературні новинки року, підтримувати інтерес до читання в українців, допомагати читачам обирати цікаві книжки, допомагати видавцям знаходити шлях до читачів.
 До складу журі Премії увійшли літературознавці, викладачі ВНЗ, критики, журналісти та інші представники галузі. Всі експерти незалежні та не представляють інтереси жодного видавництва.
 Переможців Премії оголосять наприкінці листопада 2019 року в ефірі телеканалу Еспресо і на сайті Espreso.TV.
Нагадаємо, що книжкова премія "Еспресо. Вибір читачів" вже третій рік поспіль відзначає найкращі вітчизняні літературні новинки року.
Книжкова премія "Еспресо. Вибір читачів 2019" охопила бібліотечну спільноту всіх регіонів нашої країни. У  книгозбірнях триває голосування серед читачів для визначення кращих книжкових новинок року сучасних українських авторів, адже за правилами конкурсу саме вони обирають переможців. Визначено 3 книги-фіналісти у номінації "Література для дорослих", які переходять у третій етап премії "Еспресо. Вибір читачів 2019".
Твори-фіналісти у номінаціях "Література для дорослих"  спочатку пройшли двоетапний відбір. На цьогорічний конкурс було подано багато гідних перемоги книжок, тому експертам Премії зробити свій вибір було непросто. І лише ,підрахунок голосів професійного  журі, були обрані три фіналісти.
Бібліотеки Сторожинеччини радо зустріли цьогорічні літературні новинки, а саме: "Фонетика тиші" Івана Андрусяка, " За cпиною" Гаськи Шиян та " Братство" Олега Криштопи. Прочитати, обговорити з читачами і визначити найкращу книжку - місія відповідальна. Відвідувачі бібліотеки можуть ознайомитися з усіма книжками та віддати всій голос за кращу з них. Проголосувати просто: треба прийти до стенду "Еспресо. Вибір читачів", заповнити анкету та залишити її бібліотекарям. Кожен з трьох літературних творів, вже отримали своїх прихильників.
"Фонетика тиші" Івана Андрусяка
До першого тому вибраних творів відомого поета і дитячого письменника Івана Андрусяка ( з яким нещодавно в нашій бібліотеці відбулася цікава зустріч) увійшли твори, адресовані дорослим читачам. Три поетичні розділи показують творчу еволюцію автора: від декадентських віршів періоду легендарного літгурту «Нова деґенерація» (1990-і роки, збірки "Депресивний синдром", "Отруєння голосом», «Шарґа») через «розщеплення семантики» (2000-і роки, збірки "Повернення в Ґалапаґос", "Часниковий сік", "Писати мисліте") до медитативної пейзажно-філософської лірики (2010-і роки, збірки "Неможливості мови", "Книга трав, дерев і птахів", "Чорний лелека"). Проза представлена повістю-метафорою "Реставрація снігу".
"За спиною", Гаська Шиян (видавництво "Фабула")
27-річна Марта із покоління солом’яних сиріт — понуре дитинство у маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру ейчара в айті-галузі. Марта щиро насолоджується комфортом та добробутом, який створює для себе і для свого бойфренда Макса, і намагається триматися осторонь політичних новин.
Аж ось в один момент її затишний світ перевертається догори ногами. Макс бере повістку в армію. Марта намагається відповідати суспільним очікуванням і прийняти такий крок, але внутрішній конфлікт і образа за те, що він не залишився з нею, не дають їй спокою. Їй здається, що це дуже хибний спосіб довести свою маскулінність, і це відчуття загострюється із наростанням сексуальної фрустрації. Гострий внутрішній конфлікт, який намагається подолати головна героїня, спровокований переоцінкою цінностей. Як вона долає депресію? Які рішення приймає? І головне: куди її приводить намагання втечі?
"Братство", Олег Криштопа (видавництво "Вавилонська бібліотека")
Документальний роман, побудований на основі матеріалів слідчої справи Україно-Слов’янського (Кирило-Мефодіївського) товариства: протоколів ,допитів, очних ставок, зізнань, доносів та донесень. У книзі оживають братчики, молоді люди, що несподівано опинилися в руках політичної поліції й по-різному пройшли випробування: вічно роздвоєний у всьому Пантелеймон Куліш, боязкий інтелектуал Микола Костомаров, невільник честі Микола Гулак та іронічний Тарас Шевченко.
Тут оживають і герої з потойбіччя: керівник Третього відділу граф Орлов, шеф жандармів Дубельт, київські губернатори Фундуклей та Бібіков, цар Микола І.
Врешті, якщо прочитати історію ще раз й уважно, то в ній проступає відомий біблійний сюжет: з Юдою і тридцятьма срібняками, Петром, який тричі відрікся, Пилатом, що вмиває руки, та Месією.
А книжкова премія "Еспресо. Вибір читачів 2019" вкотре доводить, що Україна – читаюча країна !

пʼятниця, 18 жовтня 2019 р.

Вечір пам'яті 60-річчю від дня народження Анни Дущак


Отак, як спраглий дуже пити хоче,
І як без волі вітрові не жити –
Так я жадаю слід свій залишити.
По ньому, може, стежку хтось протовче…
Анна Дущак, «Намистинки»

     Ці слова належать дуже сильній, витривалій і мужній людині, яка не дивлячись на усі муки, пережиті страждання, знаходила в собі сили боротися до останнього. Це – Анна Кирилівна Дущак, одна з найяскравіших квіток  у барвистому буковинському вінку сучасних поетів.

В Сторожинецькій  районній  бібліотеці, у  літературно-мистецький вітальні «Літературний вернісаж» зібрались численні шанувальники поетичного слова, учні ЗОШ №1(керівник Балінова Віра Дмитрівна), щоб вшанувати пам’ять справжньої народної поетеси,  60-річний ювілей якої цими днями святкували всі, чия поетична душа здатна на добро,на любов, на мудрість.





      Учасники вечора переглянули відео фільм «Прийшла до вас» створений режисером Петром Оларом ще у 2007 році, про відому буковинську поетесу Анну Дущак. Кадри з фільму зворушили присутніх до сліз тому, що мали задоволення побачити і почути ніжний голос Анни Дущак, яка  власним прикладом  вчить нас жити і сприймати труднощі, що їх кидає нам під ноги доля, і, попри все, убачати красу життя в кожній квітці, комашці, хмарині, весняній бруньці й, звісно, людині. Це для нас велика й неоціненна наука від Поетеси.
      
      Спогадами про історію знайомства та спілкування з Аничкою, поділився і наш поет-бард Ігор Михайлович Мисько, для якого вона була другом, товаришем і посестрою. Завдяки Ігорю Михайловичу, з яким Анничка вела переписку, ми мали змогу побачити рукописи віршів, які сповнені якоюсь особливою щемкою ніжності, обнадійливим сподіванням, почути у його виконанні пісні на слова поетеси, насолодитися чудовим декламуванням ії віршів.



      Жорстока, немилосердна хвороба прикувала дівчину до ліжка, вмурувала в чотири стіни, ламала, але не зламала.  Працівники центральної районної бібліотеки, розповідаючи про багате подіями, і хорошими, і водночас важкими насичене життя Ани наголосили на тому, що молоде покоління потрібно виховувати якраз на прикладі цієї мужньої жінки. Розповідь доповнили читання поезій учнями та  слайд-презентація світлин яку люб’язно запропонував нам також Ігор Михайлович отримавши їх від найкращої Анничкиної подруги Ксенії Гапій.

 Спогадами про зустрічі з поетесою, та враженням від ії творчості поділились з присутніми шанувальники  поетичного слова Гаврилюк Галина Володимирівна, Слюсарчук Георгіна Костянтинівна, Шастал  Георгіна Дмитрівна та багато інших.




В передмові до однієї із збірок,  українська поетеса і прозаїк – Галина Тарасюк писала:«Як бита градом тернова гілочка, душа її цвіте білим, болем біленим, але таким чистим і сонячним квітом. Поезії – не для себе,а задля нас із вами, задля світу, який починався для неї „там, за шибкою вікна...”» Саме так називалась книжкова виставка, на якій були представлені збірки віршів Ани Дущак, мета якої була збагатити світогляд присутніх молодих читачів поетичним словом поетеси, прищеплювати прагнення робити добро, бути милосердним, вміти співчувати людському горю, розуміти красу слова.

       Кожному з нас доводиться пройти життєвий шлях, вибраний Всевишнім. Дорогу цю ми пробиваємо самі. В Анни Дущак  був дуже нелегкий терен. Упродовж  свого життя вона не один раз стояла перед великою скелею, яку треба було подолати. І хоч їй було нелегко, вона не втрачала надії, і з Божою допомогою оминала сніги песимізму та льоди цинізму. Господь благословив Анну бути у слові. У чистій, як сльоза, високій, як небо, у неперебутній, як добро, поезії.
Запалімо сьогодні свічу Життя Анни Дущак, свічу Всепрощення, Надії, Вдячності, Щастя, Натхнення, Мужності, Поклоніння, Любові, Добра.


     Нехай поетичне слово Анни підносить нас над проблемами сьогодення, закликає навіки полюбити свій край, землю, на якій стоїть батьківська хата, зорі, що заглядають ночами у вікно, прагнути до того, щоб у наших серцях навіки поселилась любов і доброта, всепрощення і злагода з оточуючим світом.


Завідуюча відділом обслуговування Сторожинецької ЦРБ  Кухарєва Наталія.

пʼятниця, 23 серпня 2019 р.

Справжня донька свого краю: віншування з нагоди 80-річчя відомої буковинської поетеси та педагога Марії Гулей у бібліотеці

21 серпня у Сторожинецькій районній бібліотеці з нагоди 80-річного ювілею відомої буковинки Марії Гулей зібралися поціновувачі творчості поетеси, люди, не байдужі до чистоти духовних  криниць, до натхненної творчої праці та наділені великою любов'ю до культурного розвитку нашого краю - бібліотекарі району.



     У рідному селі Банилів-Підгірний Марія Гулей відома, як працьовита, мудра жінка, гарна та світла людина - творча і талановита, справжня дочка свого краю. Марія Тодорівна і досі пише свої книги про тих, хто поруч: різних людей  різної долі. Мабуть нема такої теми, якої б не торкнулася письменниця на сторінках своїх творів, писаних лише тоді, коли "натхнення в душі верховодить", ділиться тільки тим, що перекипіло в її власній душі, що може розповісти лише вона і ніхто інший.
     Слова вітання пані Марії зі славетним ювілеєм дарували і почесні гості:
- керівник апарату Сторожинецької РДА Гринчук С.В.,
- начальник відділу культури Сторожинецької міської ради Сторожинецької ОТГ Гаврилюк А.О.,
- педагог, публіцист, член Спілки румунських письменників у Чернівцях, громадська діячка Е.Т. Скіпор,
- староста села Банилова-Підгірного Палійчук М.М.
- вчитель зарубіжної літератури Банилівської гімназії Гакман Л.І.,
- провідний редактор організаційно-методичного відділу Т.І.Ковбан,
- подруга ювілярки та поетеса Глибоччини Олександра Приходько-Возняк.




четвер, 8 серпня 2019 р.

Вивчаємо англійську разом






Міжнародна молодіжна організація АIESEC спільно з громадською організацією «Ми з України» та Сторожинецькою районною бібліотекою вперше у Сторожинці вперше реалізують проект Language School.
Метою школи є міжкультурне спілкування з іноземними волонтерами, руйнація стереотипів, подолання мовного бар’єру, досягнення однієї із цілей сталого розвитку ООН «Якісна освіта».

Для учасників проекту бібліотека організувала книжкову виставку «Вивчаємо англійську разом», на якій були представлені універсальні збірники нових тем із сучасної англійської мови, навчальні посібники для старшокласників і абітурієнтів, енциклопедії англійських тем, україно - англійські розмовники та словники, підручники з англійської для міжнародного туризму, словники ділової лексики та багато іншої корисної літератури, яка включає велику кількість найрізноманітнішої та найбільш актуальної на сьогоднішній день інформації. Ця література забезпечить високий рівень підготовки до занять, заліків, іспитів, у тому числі при вступі до мовних вузів, прислужиться викладачам, науковцям, представникам ділового світу і всім зацікавленим у розширенні свого мовного арсеналу.
Навчання проходить у приміщенні бібліотеки чотири рази на тиждень по 2 години. Цього року було відкрито два періоди: з 8 липня по 9 серпня та з 12 серпня по 13 вересня. Бажаний рівень англійської В1 та вище. Координатор проекту у Сторожинці Юлія Калашникова.
До нас приїхали двоє студентів-волонтерів з Китаю та Індонезії. Перша група з дванадцяти мешканців Сторожинця, віком від 13 до 40 років вже покращила свою англійську у неформальний спосіб у бібліотеці, друга  група розпочне заняття з 12 серпня.
Протягом місяця бажаючі зможуть вдосконалити англійську, познайомитись з представниками різних країн та культур.
Детальнішу інформацію ви можете отримати за телефоном (095) 254 27 95

середа, 7 серпня 2019 р.

А першим було слово…

«…пізнати суть життя, себе пізнати…
І зрозуміти, чом прийшов… прийшов на Землю цю?»

Ці слова стали епіграфом творчого вечора відомого у нашому краї українського кінорежисера, оператора, письменника, неперевершеного фотографа – Петра Михайловича Олара, який відбувся у читальному залі Сторожинецької районної бібліотеки.
У творчому доробку Петра Олара налічується 7 літературних книг та 12 кіносценаріїв. Крім знайомства з його творчою діяльністю та цікавою, насиченою подіями біографією,  учасники вечора переглянули авторські відео фільми - про відому буковинську поетесу Анну Дущак «Прийшла до Вас» та роботу про події Революції Гідності «Небесна сотня відлетіла у вирій». Кадри з фільмів зворушили присутніх до сліз тому, що у першому випадку - мали задоволення побачити і почути ніжний голос Анни Дущак, якій цього року будемо відзначати 60 років від дня її народження, і, переглядаючи другий фільм, знову пережити ті буремні дні на Майдані Незалежності у Києві, коли втратили найкращих синів України.
Петро Олар є членом Національної спілки журналістів України, спілки журналістів Литви, Міжнародної федерації журналістів.
Про життєвий і творчий шлях митця у серії «Творчість наших земляків» центральною районною бібліотекою цьогоріч видано бібліографічний нарис «Петро Олар – кінорежисер, сценарист, оператор, журналіст». Презентувала його автор-укладач Ковбан Т.І. – провідний редактор методичного відділу ЦРБ.
 Кожний, хто завітає до центральної районної бібліотеки зможе насолодитися чудовими фотографіями «Поетичної фотовиставки Петра Олара», яку він подарував бібліотеці та ознайомитися з його поетичними збірками «Між ударами серця» та «Екватор суті».



четвер, 25 липня 2019 р.

Спокуса Книгою

Відомий педагог Василь Сухомлинський говорив: «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною». Напевно, це в повній мірі стосується людей, які зібрались на чергове засідання літературно-мистецької вітальні у читальному залі центральної районної бібліотеки. Засідання відбулося у форматі респект-зустрічі з авторитетною людиною. Авторитетом для нас всіх є відомий буковинець, патріот свого краю, науковець, педагог, доктор філологічних наук, голова обласного товариства репресованих «Голгофа» - Ілля Васильович Попеску.  У його доробку багато встановлених і описаних фактів, досліджень, наукових розвідок, надрукованих у періодичних виданнях і поміщених у тридцяти  книгах наукового, літературного та релігійного характеру, що стали вагомим набутком його творчої діяльності. І все це досягнув Ілля Васильович своєю наполегливістю, працелюбністю, добротою, умінням пізнавати більше цікавого, досі невідомого.
Епіграфом до своєї нової 31-ї книги «Гортаючи сторінки життя…», яка вийшла з друку напередодні 80-літнього ювілею автора (15 липня 2019 р.), Ілля Попеску обрав слова відомого англійського драматурга Вільяма Шекспіра: «Людина може лише те, що знає. Той, хто любить пізнавати нове, ніколи не перестане пізнавати. Знання – це сила. Знання – це крила, які підіймають нас до небес». Всі охочі мали можливість отримати в дарунок від автора презентовану книгу.
Ніхто не знає краще про життя і творчість, громадську діяльність Іллі Попеску  колега, соратниця, односельчанка, член обласної спілки румунських письменників у Чернівцях  Елеонора Тодорівна Скіпор. Вітаючи ювіляра, вона ознайомила присутніх з періодичними виданнями, в яких сама друкувала статті-присвяти йому; книгами, які були представлені на книжковій виставці «Ілля Попеску – людина, патріот, письменник».
Щирі слова вітань на адресу ювіляра лунали від: заступника голови Сторожинецької районної державної адміністрації Василя Степановича Гоцуляка; заступника голови Сторожинецької міської ОТГ Петра Михайловича Брижака; консула Генерального консульства Румунії у Чернівцях  пана Едмонда Неагоє;  заступника директора ЧОУНБ ім. М.Івасюка з наукової роботи Марії Михайлівни Довгань; письменника Мірчі Савовича Лютика; журналістки, головного редактора газети «Конкордія», колишньої студентки професора ЧНУ ім. Ю.Федьковича І.В.Попеску - Дойни Божеску; директора Герцаївської централізованої бібліотечної системи Олени Віорелівни Мігай; голови Товариства бібліотекарів Буковини Володимира Акатріні.
Респект-зустріч з авторитетною людиною І.В.Попеску відбулася в рамках спільного проекту Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.Івасюка та Сучавської повітової бібліотеки Буковини ім.І.Г.Сбієра «Літературний салон румунської книги». Свої вітання ювіляру та всім присутнім у читальному залі надсилали: директор Сучавської повітової бібліотеки ім.І.Г.Сбієра Габріель Карабуш; письменниця, кореспондента  Сучавської газети «Край ноу» Дойна Черніка; радіожурналістка Східної Буковини Міхаела Букулей; бібліограф Сучавської повітової бібліотеки Єлена Пінтелей.
Завершуючи літературну зустріч, директор Сторожинецької районної ЦБС Іванна Лугина говорила про те, що  у кожного своя дорога, свій життєвий шлях. І куди б не завела нас доля, ми з усіх доріг повертаємося до рідного порога у свій «рай садочків і криниць, з яких любов одвіку ллється». І ким би ми не були: чи відомим поетом, музикантом, вчителем, і де б ми не жили: в столиці, невеликому містечку чи маленькому селі у міру своїх можливостей і Богом даного таланту маємо примножувати добро, навчати і виховувати дітей, робити все можливе, щоб кращим став цей світ, в якому кожна людина відшукає свою формулу щастя.









пʼятниця, 14 червня 2019 р.

У бібліотеці вшанували перші роковини смерті Одарки Антемюк, новтомної патріотки, яка довгі роки очолювала районний осередок Товариства репресованих та політв'язнів


У читальному залі центральної  районної бібліотеки зібрались члени родини, представники влади, духовенства міста і громадських організацій, однодумці та всі охочі, котрі добрим словом згадали невтомну та цілеспрямовану патріотку своєї країни – Одарку Юріївну Антем’юк, перші роковини смерті якої минають незабаром.
Працівники центральної районної бібліотеки, розповідаючи про багате подіями і хорошими і водночас важкими насичене життя Одарки Юріївни, наголосили на тому, що молоде покоління потрібно виховувати якраз на прикладі цієї легендарної жінки. Розповідь доповнила слайд-презентація «Невтомна душа патріота».
Спогадами про історію знайомства та спілкування з відкритою, принциповою, наполегливою і справедливою Людиною ділилися: Максим Пансик, в.о. голови районного осередку Товариства репресованих і політв’язнів; Отець Іван Гопко, настоятель греко-католицької церкви, військовий капелан; Отець Петро, священник УПЦ м.Сторожинець; Галина Бойко, голова Чернівецького обласного товариства політв’язнів і репресованих; Андрій Маковей, депутат обласної ради; Василь Гоцуляк, заступник голови Сторожинецької районної державної адміністрації; Володимир Філіпович, заступник голови Сторожинецької районної ради, Катерина Гуцуляк, депутат Сторожинецької районної ради; Петро Брижак, заступник Сторожинецького міського голови; Андрій Кухарук, голова громадської організації «Український рух»; Ярослав Лижник, головний редактор газети «Рідний край»; Галина Козьма, помічниця та близька подруга  Одарки Антем’юк; представник молодіжного Корпусу українських націоналістів.
Зворушливі слова вдячності лунали з вуст доньки Одарки Юріївни –Оксани на адресу організаторів та всіх присутніх у залі.