четвер, 23 травня 2024 р.

                                                   Костянтин Попович особистість, що єднає.

    21 травня Костянтину Федоровичу Поповичу (1924- 2010) — літературознавцю, фольклористу, письменнику, публіцисту, громадському діячу — виповнилося би 100.

  Костянтин Федорович Попович народився 21 травня 1924 року в селі Романківці, Сокирянського району, Чернівецькій області. По батьковій лінії, за його словами, прийняв родовідну галузку від священнослужителів Поповичів із стародавньої Молдавії. По матері – відгілкувався із знаних у колишньому Хотинському повіті каменярів Гончарюків.

   Сам Кость Федорович (так його іменували українці) став прикладом творчої невтомності. Його перу належать 40 книг і майже 500 менших за обсягом публікацій, зокрема, ряд статей для молдовських, українських  енциклопедичних видань.

   Художня трилогія, видана українською, румунською  моваю, дозволяє назвати К. Поповича першим українським письменником Молдови.

   У романах «Бентежний світанок», «Скривджені долі», «На крутих перегонах» відображено широку історичну панораму життя Бессарабії на початку ХХ століття.

  Його діяльність було відзначено численними званнями, державними нагородами та преміями Молдови, України, Румунії, Канади…За заслуги в галузі літератури і літературознавства Кембриджський біографічний центр Великої Британії оголосив К. Поповича «Людиною 1998-1999 року».                     

                                         


четвер, 16 травня 2024 р.

                                                        Вишиванка Підгір'я.

 Щороку, у третій четвер травня, відзначається міжнародне свято - День вишиванки.
      Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції носити вишитий український одяг. В наші дні українська вишиванка є безперечним атрибутом вишуканого смаку. Вона стильно та гармонійно поєднується як з класичним костюмом, так і з повсякденним одягом. А ще нагадує, що ми - українці, пам'ятаємо та шануємо наші звичаї.
     З нагоди  цього свята в " Сторожинецькій публічній бібліотеці"  організована книжкова виставка-берегиня «Вишиванка Підгір'я",



 яка знайомить користувачів з традиціями та тонкощами вишивки української сорочки.  Вона втілює в собі одну з основних функцій, якої дотримувалися з давніх часів — бути оберегом, а вишиванка — це не тільки символ краси, молодості, наслідування, а й наш генетичний код.

         "Бережи українське - носи вишиванку!"- ці слова Ліни Костенко стали своєрідним заповітом. І в цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.




 Як і більшість українців, 16 травня бібліотекарі вдягли святкові вишиванки, і бібліотека розквітла 

різнокольоровими барвами на сучасних українських вишитих сорочках.



середа, 8 травня 2024 р.

                                                  Пам'ятаємо! Перемогаємо!

 Друга світова війна, яка тривала з 1939 до 1945 року, була одним із найкривавіших та найбільших збройних конфліктів в історії людства. Участь у ній брали понад 60 держав. Бойовими діями були охоплені Європа та Східна Азія, Африка й Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Україна була одним з основних полів битв Другої світової війни, і простором, де тоталітарні режими – нацистський і радянський – вчиняли масові злочини.
   Відзначати День памʼяті та примирення 8 травня – європейська традиція памʼятання про Другу світову війну, яку українська держава послідовно впроваджує після Революції гідності. Це означає, що ми вшановуємо всіх, хто боровся з нацизмом, та всіх жертв, беремо до уваги всі аспекти війни, акцентуємо на її людському вимірі та завданих стражданнях.
   З 2014 року символом памʼяті про Другу світову війну є червоний мак. Український інститут національної памʼяті заохочує використовувати «мак памʼяті» під час меморіальних заходів та у візуальних матеріалах на тему Другої світової. Мак є визнаним у світі символом памʼяті за загиблими у битвах з часів Першої світової війни.
    До Дня пам’яті жертв Другої світової війни та Дня Перемоги над нацизмом Сторожинецька публічна бібліотека оформила книжково-ілюстративну виставку «Пам'ятаємо! Перемогаємо».