четвер, 16 травня 2019 р.

«Україна – Європа: діалог крізь віки і кордони»


                                                                                        
                      На карті світу – Україна
То є, направду, - центр Європи      
                         Тож сам Господь тобі велів
                     «де юре» бути у Європі





Європа – це досвід багатьох віків, могутніх пластів цивілізації, це імена Гете, Байрона, Шекспіра, Ньютона, Паскаля… Цей перелік безкінечний. І це також Європа Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Юрія Кондратюка, Бориса Патона, Василя Стуса, Ліни Костенко і ще багатьох-багатьох наших видатних особистостей…
«А ви думали, що Україна – це так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». Ця думка величної постаті сучасності Ліни Костенко повністю підтримує тезу про те, що  Україна – це Європа, і в Європі є місце для України та її громадян!
День Європи в Україні відзначається у третю суботу травня.

Традиційно, з цієї нагоди, центральна районна бібліотека організувала в читальному залі   книжкову виставку «Україна – Європа: діалог крізь віки і кордони» та взяла участь у онлайн-марафоні Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеками ім.М.Івасюка «Україна та Європа – політика сусідства». Учасники марафону говорили про добросусідські відносини України та країн – членів Європейського союзу, про важливість інформування членів своїх громад про європейські цінності, ділилися досвідом проектної діяльності своїх бібліотек, слухали думки та ставлення молоді до політики євроінтеграції.
До послуг користувачів районної бібліотеки – повна база даних друкованих та інтернет ресурсів про Євросоюз та Євроатлантичний альянс. Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись з корисною та актуальною інформацією.



Інформаційно - правова година




Користувачі та працівники центральної районної бібліотеки дізнались про можливість користуватись послугою «муніципальна няня»


В рамках співпраці з Сторожинецьким бюро безоплатної правової допомоги у читальному залі Сторожинецької районної бібліотеки відбулась інформаційно-правова година «Охорона материнства: нормативно-правова база в Україні». Начальник відділу Сторожинецького бюро безоплатної вторинної правової допомоги Габріела Ірініч ознайомила присутніх зі  змінами в законодавстві з питань соціального забезпечення та захисту материнства, надавала консультації з питання додаткової відпустки матерям, які виховують двох і більше дітей віком до 15-ти років.
Багато питань виникло стосовно затвердженої законодавством послуги «муніципальна няня»: як і через які органи управління можна замовити таку послугу?; які документи потрібно оформити для отримання послуги «муніципальна няня»?; хто може скористатись такою послугою?; які вимоги до кандидатури «муніципальної няні»? Відповіді на ці та багато інших запитань отримали присутні у залі.
Отримати фахові консультації з питань охорони материнства та багато інших питань ви можете  у читальному залі центральної районної бібліотеки, де працює консультативний пункт Сторожинецького бюро безоплатної правової допомоги кожної третьої середи місяця з 13.00 до 15.00.

неділя, 12 травня 2019 р.

“Усе починається з мами”


Можна у світі чимало зробити:
Зиму на літо перетворити.
Можна моря й океани здолати,
Гору найвищу штурмом узяти.
Можна пройти крізь пустелі і хащі,
Тільки без мами не можна нізащо,
Бо найдорожче стоїть за словами —
В світі усе починається з МАМИ!
Усе починається з мами
«літературна година»
Мама! Мати! Матуся! Скільки спогадів, тепла і ласки таїть це магічне слово, бо називає людину, чия любов не знає меж, чиїми грудьми вигадувано цілий світ. Це перше слово, мовлене нами, на все життя залишається дорогим у серці. У хвилини радості й печалі пташкою надій злітає з наших уст, тамує біль.
У травні, коли прокидається від сну природа, коли дзвенить у блакиті пісня жайворонка, теплий весняний вітер приносить Свято матері, яке народилося в далекій Філадельфії завдяки зусиллям молодої американки Анни Джарвіс. Вона втратила свою матір. Смерть була раптовою і передчасною. Анна звернулася з листами до конгресменів та Президента Америки, у яких запропонувала раз на рік, навесні, вшановувати матір. Ідею Анни Джарвіс підхопили у світі.
Вперше в Україні, в Галичині, це свято відзначалося в 1929 році. У цей день люди в національному одязі йшли зранку до церкви на богослужіння, а пізніше тисячі дітей під звуки музики, з квітами в руках йшли вулицями міст чи сіл до площі, де відбувалося свято. Пісні, вірші, вистави, виставки виробів, квіти, жарти, сміх були адресовані матерям.
Після 1939 року це свято було заборонене. Але відновлюється Україна, а разом з нею і ті свята, які були дорогими нашому народові. З 1990 року Свято матері повернулося в Україну і святкується у другу неділю травня.
Мати... Матуся... Ненька... З цим словом у нас асоціюється все добре, щире, людське. Це людина, перед якою ми будемо завжди в боргу, будемо завжди цілувати їй руки, які пестили нас у дитинстві, чия душа завжди іде з нами по життю, підтримує нас у години радості й печалі.
Материнське серце здатне пройматися болем дитини на відстані, журитися долею своїх дітей усе життя. Якби могла—сонечко прихилила б.
У народі кажуть: «Як під сонцем квітам, так з матір'ю дітям». Бо ж справді, мати в хаті — це сонечко, що дає життя всій родині.

В читальному залі була проведена літературна година ( до дня Матері та міжнародного дня сім’ї). Також була оформлена книжкова виставка «Стежини до храму душі материнської».
Мати — всьому початок. Мати — берегиня роду, домашнього вогнища Саме вона є тією ниточкою, яка єднає всю родину. Вам, любі наші матері, щастя земного, здоров'я доброго, хай горе обминає родини ваші, а Матір Божа вас оберігає.

середа, 8 травня 2019 р.

Земний уклін творцям Перемоги «Година пам’яті»


«Земний уклін творцям Перемоги»
"Година памяті"




    9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.
    Ми пам’ятаємо, яким страшним лихом для українців була Друга світова війна. Пам’ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями Об’єднані Нації. Не забуваємо: той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона – запорука того, що в майбутньому подібна трагедія не повториться.
   В нашій бібліотеці була проведена « година пам’яті» та була організована книжкова виставка «Тихі зорі вічної пам’яті»(до дня Перемоги), де наші читачі змогли ознайомитися з дуже цікавою літературою про цей дуже важливий день в історії, та як відбувались події протягом війни.
   Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття.
   У війні взяли участь 80 % людства, бойові дії велися у 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.
   Після перемоги над нацистською Німеччиною 8 травня 1945 року СРСР приєднався до війни проти Японії. Беззастережна капітуляція Японії 2 вересня 1945-го означала завершення Другої світової війни, але окремі військові конфлікти, породжені нею, точилися ще декілька років. Організований спротив радянській владі на Західній Україні тривав до 1954 року, а окремі сутички – до 1960-х.
   Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тисяч осіб), Польщі (120 тисяч), СРСР (більше 7 мільйонів), США (80 тисяч) і Франції (6 тисяч), а також визвольного руху в самій Україні (100 тисяч в УПА) – разом понад 7 мільйонів осіб. Понад 2,5 мільйона українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше 2 тисяч стали Героями Радянського Союзу, з них 32 – двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі.
   Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя. Кожна сторона протистояння на українських землях намагалася продемонструвати свою прихильність до українства, але єдиним справді українським суб’єктом у роки війни був визвольний рух – передовсім, Українська повстанська армія.
    З різних причин на німецькому боці воювало до 250 тисяч українців та до 50 тисяч було мобілізовано до армій союзників Третього Райху.
   Так  що Перемога зразу, зримо послужила прогресу всього людства, рівно як і розвитку нашої Батьківщини. Внедовзі по війні Україна в складі братніх республік СРСР не тільки відбудувала зруйноване і загоїла свої рани, а й швидко розвинулась в соціально - економічному  відношенні до рівня першої десятки найрозвиненіших країн світу. Як країна, яка внесла величезний внесок в загальну перемогу над фашизмом, Україна законно отримала право бути в числі держав – засновників Організації Об’єднаних Націй.
   Але ж самим суттєвим в характері Перемоги, як і в усіх взаємовідносинах повоєнного часу, є  факт вирішального, визначного  внеску в розгром фашизму, в підсумок війни Союзу Радянських Соціалістичних республік.
Отже, історія кожного з українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США – це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.